Harris Value property tax analysis

2007 Ballesteros St, Crosby, TX 77532

1,568 sqft, built 2022 Appraised at $244,072 for 2026.

Harris County account 1460790010013

Appraised value
$244,072
Tax year 2026
Market value
$245,227
Living area
1,568 sqft
$156 per sqft
Year built
2022
Average

The county value changed +10.0% from $221,884 in 2025 to $244,072 in 2026.