Harris Value property tax analysis

6339 Prairie Landing Blvd, Katy, TX 77449

2,510 sqft, built 2020 Appraised at $450,873 for 2026.

Harris County account 1393140020022

Appraised value
$450,873
Tax year 2026
Market value
$451,376
Living area
2,510 sqft
$180 per sqft
Year built
2020
Good

The county value changed +10.0% from $409,885 in 2025 to $450,873 in 2026.