Harris Value property tax analysis

14215 Persimmon Woods Dr, Houston, TX 77068

2,966 sqft, built 2017 Appraised at $349,800 for 2026.

Harris County account 1381120020015

Appraised value
$349,800
Tax year 2026
Market value
$350,811
Living area
2,966 sqft
$118 per sqft
Year built
2017
Average

The county value changed +10.0% from $318,000 in 2025 to $349,800 in 2026.