Harris Value property tax analysis

10630 Sagewind Dr, Houston, TX 77089

1,816 sqft, built 1974 Appraised at $291,500 for 2026.

Harris County account 1050400000011

Appraised value
$291,500
Tax year 2026
Market value
$294,530
Living area
1,816 sqft
$161 per sqft
Year built
1974
Average

The county value changed +10.0% from $265,000 in 2025 to $291,500 in 2026.