Harris Value property tax analysis

4812 Bellview Dr, Bellaire, TX 77401

1,386 sqft, built 1950 Appraised at $519,332 for 2026.

Harris County account 0752060030016

Appraised value
$519,332
Tax year 2026
Market value
$540,637
Living area
1,386 sqft
$375 per sqft
Year built
1950
Average

The county value changed +10.0% from $472,120 in 2025 to $519,332 in 2026.