Harris Value property tax analysis

4900 Braeburn Dr, Bellaire, TX 77401

5,180 sqft, built 2005 Appraised at $1,737,890 for 2026.

Harris County account 0751510020001

Appraised value
$1,737,890
Tax year 2026
Market value
$1,835,833
Living area
5,180 sqft
$336 per sqft
Year built
2005
Superior

The county value changed +10.0% from $1,579,900 in 2025 to $1,737,890 in 2026.