Harris Value property tax analysis

4506 Merrie Ln, Bellaire, TX 77401

1,246 sqft, built 1945 Appraised at $567,538 for 2026.

Harris County account 0740690000004

Appraised value
$567,538
Tax year 2026
Market value
$574,002
Living area
1,246 sqft
$455 per sqft
Year built
1945
Average

The county value changed +10.0% from $515,944 in 2025 to $567,538 in 2026.