Harris Value property tax analysis

523 S 3rd St, Bellaire, TX 77401

6,265 sqft, built 2012 Appraised at $2,415,765 for 2026.

Harris County account 0680470020003

Appraised value
$2,415,765
Tax year 2026
Market value
$2,483,642
Living area
6,265 sqft
$386 per sqft
Year built
2012
Superior

The county value changed +10.0% from $2,196,150 in 2025 to $2,415,765 in 2026.