Harris Value property tax analysis

4908 Bellaire Blvd, Bellaire, TX 77401

2,720 sqft, built 1984 Appraised at $832,518 for 2026.

Harris County account 0070420150021

Appraised value
$832,518
Tax year 2026
Market value
$934,565
Living area
2,720 sqft
$306 per sqft
Year built
1984
Excellent

The county value changed +10.0% from $756,835 in 2025 to $832,518 in 2026.