Harris Value property tax analysis

4907 Bellaire Blvd, Bellaire, TX 77401

6,205 sqft, built 2007 Appraised at $1,830,939 for 2026.

Harris County account 0070410140003

Appraised value
$1,830,939
Tax year 2026
Market value
$1,871,897
Living area
6,205 sqft
$295 per sqft
Year built
2007
Superior

The county value changed +10.0% from $1,664,490 in 2025 to $1,830,939 in 2026.